Nowoczesne serwery należą do urządzeń o dość wysokiej niezawodności, dzięki czemu usterki występują w nich stosunkowo rzadko. Za awarie jedynie w 10 proc. przypadków odpowiadają uszkodzenia sprzętu, natomiast aż 40 proc. problemów wynika z różnego rodzaju błędów programowych. Poszczególne usterki mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre nieprawidłowości związane z problemami technicznymi lub użytkowymi występują dość powszechnie, a ich przyczyny bywają zwykle bardzo podobne.

Utrata połączenia się z siecią

Problemy związane z połączeniem do sieci wynikają najczęściej z braku odpowiednich sterowników. W takim przypadku zalecanym rozwiązaniem jest ich zaktualizowanie lub zainstalowanie od nowa, najlepiej od razu do najnowszej wersji. Brak możliwości połączenia się z siecią może być również spowodowany różnymi zakłóceniami, które występują podczas pracy innych urządzeń działających w sieci. W takiej sytuacji wystarczy zwykle odłączyć serwer od sieci, a następnie podłączyć go z innym urządzeniem w systemie za pomocą specjalnego kabla typu crossover. Aktualizacji sterowników mogą wymagać wszystkie komponenty, które zawiera serwer rack 1U. Dotyczy to zarówno procesora, płyty głównej, pamięci RAM czy zasilacza, jak i poszczególnych kart rozszerzeń. Jeżeli takie działania nie przyniosą oczekiwanych efektów i urządzenie wciąż nie będzie w stanie połączyć się z siecią, warto skorzystać ze wsparcia fachowców. Serwery należą do sprzętu zaawansowanego konstrukcyjnie, dlatego lepiej na własną rękę nie podejmować się naprawy.

Nieprawidłowe działanie podzespołów serwerowych

Dość często występującym problemem technicznym jest wypadanie dysków HDD z macierzy RAID. Takie zjawisko może być spowodowane niesprawnością wentylatora, który generuje nadmiernie silne wibracje. W takiej sytuacji konieczna jest zwykle jego naprawa, ewentualnie wymiana na nowy. Jeżeli natomiast serwer generuje hałas, oznacza to zazwyczaj występowanie problemu z przynajmniej jednym komponentem użytkowym. Uszkodzeniu ulec może płyta główna, kontroler macierzy dyskowej, backplane, jeden z zasilaczy redundantnego zasilania lub inny element. W zależności od sytuacji, w takiej sytuacji konieczna może być wymiana podzespołu. Serwer może na różne sposoby sygnalizować występowanie problemu, np. poprzez mruganie diody czy wydawanie charakterystycznych dźwięków. W większości przypadków, informacje pozwalające na interpretację tych sygnałów znaleźć można w instrukcji obsługi danego serwera.

Nieprawidłowy montaż w szafie rack

Przyczyną awarii serwera może być też niewłaściwy montaż w szafie rack, która posiada dość niewielkie rozmiary. Powodem problemów jest zwykle nieodpowiednie zarządzanie okablowaniem, które powinno być prawidłowo zorganizowane i poprowadzone. W przypadku błędnego podłączenia poszczególnych sprzętów, wystąpić mogą różne błędy i nieprawidłowości. Serwery rackowe zawierają urządzenia generujące ciepło, więc niewłaściwe zorganizowanie szafy ogranicza przepływ powietrza i prowadzi do szybszego zużycia sprzętu. Specyfikacja szafy rack powinna być zawsze odpowiednio dobrana do konfiguracji serwerowej, włącznie z głębokością regałów i wysokością stojaka. Każdy segment oznaczany jest jednostką U, np. serwer rack 1U, 2U czy 3U. Rozwiązania w tym zakresie oferuje Bizserver.eu, a na stronie: https://bizserver.eu/pl/systemy-serwerowe/serwery-supermicro/rack-1u można zapoznać się z aktualną ofertą.

Awaria hostingu

Przyczyną awarii serwera mogą być też problemy z hostingiem, zwłaszcza te związane z utratą dostępności do strony oraz panelu zarządzania. Tego rodzaju usterki można zwykle sprawdzić w serwisie firmy oferującej usługi hostingowe, na którym powinien zostać zamieszczony komunikat dotyczący przerwy technicznej. Jeżeli jednak takie informacje nie są dostępne, można skontaktować się z obsługą klienta telefonicznie. Warto pamiętać, że strona zamieszczona na serwerze może przestać działać także z innych powodów – np. ze względu na blokadę przez firewall, problemy z połączeniem internetowym u dostawcy czy brak kompatybilności z innymi aplikacjami zainstalowanymi na serwerze.